Znaczniki i numeratory Gravurem

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Witam
     Numeratory to narzędzia do oznaczania elektronarzędzi, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, nieprzekraczającej twardości w skali Brinela 180 HB. Na rynku można spotkać szeroką gamę znaczników różnych producentów. Od najtańszych do markowych. Wiodącym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Jest ona światowym liderem w produkcji przyrządów do znakowania, w tym znaczników.


W swojej ofercie ma kilkanaście produktów:

 • Sztandarowy ich produkt: znaczniki Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
 • Znaczniki punktowe.
 • Znaczniki zaokrąglone.
 • Numeratory wielokrążkowe.
 • Znaczniki automatyczne.
 • Znaczniki kontrolne i specjalne.

    Znakowanie odbywa się w trakcie kontrolowanego zgniotu elementu oznakowanego o określonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800N/mm2. Optymalny nacisk to 600 N/mm2, taka wartość zapewni dłuższą pracę tymi narzedziami. Znaczenie w praktyce wygląda w ten sposób, że uderzamy młotkiem w pojedynczy znacznik. Trzeba pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. Taka pozycja sprawi, że wgnieciony znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba wypróbować na niewidocznej powierzchni jaki będzie rezultat znakowania.
Wielkość znaczników podaję się w mm. Często nie wiadomo jak zmierzyć i dobrać znacznik. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki mierzy się na wierzchołkach. W związku z tym rozmiar wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru znacznika (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).


     Numeratory Gravurem stosuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, regałach, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Ważnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. W większości wypadków elementy oznakowane wytworzone są z mosiądzu i stali konstrukcyjnych zwykłych o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
     Najczęściej sprzedawanym produktem jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli np. wybijając literę odwróconą k na znaczniku otrzymamy czytelne k na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Pamiętajmy o sile docisku, inna będzie w znacznikach 2mm a inna 10 mm. W praktyce dobrze mieć kilka rodzajów młotków np: 300 g, 400g i powiedzmy 500g.


     W opisie produktu mamy:

 • Informację o sile docisku 600-800Nmm2.
 • Wymiar znacznika literowego czy cyfrowego.
 • Twardość części znakującej znacznika - 58 - 61HRC.
 • Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
 • Przekroju i długości podanej w mm.

     Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.
Podsumowując temat, wybierając firmę Grawurem mamy pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.

Odsłony: 2294
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>