Narzędzia Pomiarowe

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Przybory pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie dotyczyć poziomic i stalowych liniałów.
      W aktualnych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, mimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna elementów o jednakich wymiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super precyzyjne podobnie jak narzędzia skrawające czy szlifujące.
Dla tego projektant definiuje, w jakich granicach mogą się mieścić rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy wytycza w specyfikacji tolerancję. Zatrudniony wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, korzysta z różnych instrumentów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.
     Wzorzec pomiarowy jest to składnik stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę wiadomej wielkości z ustaloną dokładnością. Mogą one oddawać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w pakiet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o określonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzornik długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 100mm.
Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny przeznaczony do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy zwiększeniu dokładności odczytywania, poprawiania wskazań lub kompensacji błędów pomiaru. Stanowią one ogromnie rozbudowaną grupę przyrządów.

 

       Ja chciałem zwrócić uwagę na poziomice, które należą do przyrządów pomiarowych. Najczęściej są to aluminiowe profile z zmonitowaną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i bąbelkiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do określania poziomu lub pionu. Określanie to nie jest zbyt dokładne, z tego powodu wykorzystywane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice wytwarzane są w różnych klasach, w większości wypadków zwracamy uwagę na wymiar profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy.

https://domtechniczny24.pl/poziomice-aluminiowe-s%C5%82owik.html

Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do szacowania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku połączenia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli podmienimy optykę laserem uzyskamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają różne zasięgi i mogą być używane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Zastosowane lasery czerwone lub zielone dają różne możliwości co mam nadzieję przystępne opisałem w poście z linka.

W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga specjalnego odbiornika, albowiem laser przy dużych odległościach przestaje być zauważalny przez człowieka.

Do podstawowych produktów narzędzi pomiarowych z wykorzystaniem lasera należą niwelatory obrotowe lasery krzyżowe lub inne bardziej wyrafinowane jak np: laser rurowy do układania rur kanalizacji .

Odsłony: 1838
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>