Magnesówki i frezy trepanacyjne - opis

Ocena użytkowników:  / 10
SłabyŚwietny 

Witam
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych maszyn jest mała waga i możliwość wiercenia otworów o większych rozmiarach.
W zakładach produkcyjnych zawsze pod ręką jest wiertarka stołowa - ciężka i masywna - wiercenue otworów o znacznych rozmiarach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas instalacjimontażu} w terenie jeżeli zajdzie potrzeba wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 17 mm. To zwykła wiertarka nie da rady. W taki przypadku jedynym wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna do prac jednorazowych, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem skrawającym są - Wiertła trepanacyjne.

Szeroka gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi pozwala wykonywanie otworów bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 31mm , 44 mm , i większe).
Jeszcze kilka lat temu narzędzia te były drogie, obecnie ich cena i dostępność znacznie spadła.

Warto również zwrócić uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją wiertła. Obróbka odbywa się tylko na brzegach, natomiast środek pozostaje nienaruszony. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w porównaniu do wiertła krętego . Wypływa to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania. O technice skrawania poczytajcie w poście skrawanie podstawowa wiedza napisałem 3 częśći:

Obróbka skrawaniem cz1Obróbka skrawaniem cz2 o temperaturach, Obróbka skrawaniem cz3


Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma podaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to używając frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to jeszcze od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, ponieważ rdzeń zostaje nienaruszony i nie potrzeba tracić energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Podniesie się także szybkość skrawania i co czasami ważne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest nieruchomy, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Barierą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Dodatkowo otwory wykonane za pomocą freza nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja wykonania bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

 

Mocowanie i system chłodzenia.

Frezy trepanacyjne mocowane są systemem Weldon ( droższe modele magnesó wek mają dodatkowo gniazdo Morsea ). W większości modeli mocowanie wierteł trepanacyjnych w wiertarce magnesowej zapewniają specjalne uchwyty przemysłowe z rdzeniowym systemem chłodzenia. Współpracujący z frezami wypychacz, zwany czasami pilotem, wchodzi podczas wiercenia w uchwyt i uruchamia zawór chłodziwa, przez który wlewa się ono do wnętrza freza. W zależności od typu uchwytu płyn chłodzący podawany jest z niewielkiej wewnętrznej komory lub z zewnętrznego zbiornika. Uchwyty z funkcją ciągłego podawania chłodziwa połączone z zewnętrznym zbiornikiem gwarantują pracę ciągłą, przy jednoczesnej, bezproblemowej kontroli płynu, co dodatkowo zwiększa żywotność frezów i przyspiesza pracę.

Podstawowe kryteria wyboru wiertarki to:

  • Planowane miejsce pracy, jeżeli na wysokościach to im lżejsza tym lepsza.
  • Przewidywane średnice otworów, każda wiertarka ma instrukcję. I tu ważna uwaga. Nigdy ale to nigdy nie powinno się pracować w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Przykładowo jeżeli wytwórca wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, optymalne średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeśli taką zasadę zastosujemy to wiertarka magnesowa będzie nam długo służyć. Zresztą jest to wszechstronna zasada do wszystkich maszyn.
  • Rodzaje narzędzi, jeżeli przewidujemy używać stożka MK to warto zajrzeć do specyfikacji technicznej lub zapytać.
  • Jeżeli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być opisane w danych technicznych.
  • Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na dokładne ustawienie osi freza już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)
  • Jakość: można wyróżnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry oszczędny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to marki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Jako ciekawostkę wstawię foto wiertarki hydraulicznej do pracy pod wodą.

Podsumowując główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wiercenia głębokich otworów.
- Wiercenie otworów o dużej średnicy.
- Niska cena wierteł trepanacyjnych.

Wada:
- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.

Odsłony: 2142
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>